فیلم در همان شروع دچار اشکال است، ورود پدر صابر (فرید سجاد حسینی) به خانه صابر (پژمان جمشیدی) و مرگی که نمایش داده نمی شود مواردی بود که به درستی در فیلمنامه و تدوین طراحی نشده و جذابیت ندارد. مشکلات فیلمنامه تا بعد از دفن دست زن پادشاه در آن ملک متروکه ادامه دارد اما قصه با بازگشت صابر و مرتضی (محسن کیایی) از مراسم عزاداری جان می‌گیرد و دیالوگ‌ها و موقعیت‌ها به کمدی نزدیک می‌شود.

پیگیری برای جعل سند توسط دوست صابر و مرتضی کمی فیلم را دچار افت می‌کند. سالن ماساژ هم ایده خوبی نیست و فیلم برای خنداندن تماشاگر سمت و سوی مبتذل می‌گیرد.

درگیری پلیس با دزدان طلافروشی نقطه عطف و قوت فیلم بود.

کاراکترهای مهتاب (رعنا آزادی‌ور) و برادرش به ویژه در طول قصه با تماشاگر ارتباط برقرار نمی‌کنند و در طول فیلم چفت نمی‌شدند، این دو نفر در بهترین حالت موازی با داستان حرکت می‌کردند.

محسن کیایی همیشه مکمل مناسبی بوده ولیکن در لونه زنبور با اعتماد به نفس بیشتری روی پرده ظاهر و پررنگ‌تر از سایر بازیگران نگاه‌ها را به خود معطوف می‌کند. جمشیدی و کیایی همچون لیلا حاتمی و برخی دیگر از هنرمندان در حلقه بازی‌های تکراری گرفتار شده‌اند و با یک مقایسه ساده بین کارهای سینمایی و تلویزیونی آنها می‌توان دریافت که کنش‌ها و تیپ‌های شبیه‌ به هم را نمایش می‌دهند.

«لونه زنبور» زیبایی بصری و داستان پخته‌ای همچون فیلم «زاپاس»ساخته قبلی برزو نیک‌نژاد ندارد و با بضاعت سینمای ایران فعلا بهترین کمدی در حال اکران است.

پایان فیلم حفره دارد و مورد انتظار تماشاگر نیست که این مورد هم می توا‌ند یک نقص باشد هم غافلگیری برای آینده.

سرنوشت کاراکتری با نقش‌آفرینی بهاره کیان‌افشار که مرتضی به او علاقه‌مند است پس از بازداشتگاه رها می‌شود. رابطه عشق مرتضی بلاتکلیف می‌ماند. مهتاب و برادرش به صورت منطقی روانه زندان خواهند شد اما آیا آنها که مدام به دنبال مرتضی و صابر بودند به یکباره اصل قضیه را فراموش کردند؟

از طرفی تغییر کاربری مجدد ملک متروکه احتمال ساخت قسمت دوم از فیلم «لونه زنبور» را بالا می‌برد که در صورت تولید، ضمن نمایش کشکمش دو شخصیت اصلی برای رسیدن به گنج دفن شده به رفع ابهامات قسمت اول کمک می‌کند.

نویسندگان: گروه نقد پایگاه‌خبری سینمابین

نقد و ارزش‌گذاری فیلم لونه زنبور

ارزش‌گذاری فیلم لونه زنبور