به گزارش پایگاه خبری سینمابین، «همه می دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی، «سه رخ» به کارگردانی جعفر پناهی و «دختران خورشید» ساخته اوا هوسون با نقش آفرینی گلشیفته فراهانی سه فیلمی هستند که ایرانی‌ها در تولید آنها نقش موثری داشتند.

جولین گستر (Julien gester) و دیدر پرون (Didier peron) از روزنامه لیبراسیون به همراه میشل سیمنت (Michel ciment) ۷۹ ساله از رادیو «فرهنگ فرانسه» و سردبیر مجله پوزیتیف، سه منتقد فرانسوی حاضر در جشنواره فیلم کن بودند که به طور میانگین امتیاز ۲/۵ را به فیلم «سه رخ»، امتیاز ۲ را به فیلم «همه می‌دانند»، و امتیاز ۰/۵ را به فیلم «دختران خورشید» دادند.

رابی کالین (Robbie Collin) و تیم رابی (Tim robey) از روزنامه دیلی تلگراف به همراه نیک جیمز (Nick james) سردبیر ماهنامه «سایت اند ساوند» سه منتقد اهل بریتانیا که به طور میانگین به فیلم فرهادی ۱/۵ امتیاز، به فیلم جعفر پناهی ۲ امتیاز و به فیلم «دختران خورشید» ۲ امتیاز دادند.

کاتیا نیکودیموس (Katja nicodemus) منتقد فیلم و مجری سرشناس آلمانی که با نشریه «دی سایت» همکاری می‌کند، به فیلم «همه می دانند» امتیاز ۲ و به فیلم «سه رخ» امتیاز ۳ داد. این منتقد فیلم «دختران خورشید» را بی‌ارزش می‌داند.

بدین ترتیب ۷ منتقد اروپایی‌ فیلم اصغر فرهادی را متوسط رو به ضعیف (امتیاز ۱/۸)، فیلم جعفر پناهی را مابین متوسط و خوب (امتیاز ۲/۴) و فیلم «دختران خورشید» را ضعیف (امتیاز ۱) توصیف کرده‌اند.

کونگ ریثی (Kong rithdee) از روزنامه بانکوک پست و وانگ مویان (Wang muyan) از مجله المن (ellemen) دو منتقد آسیایی بودند که به طور میانگین به آخرین ساخته اصغر فرهادی امتیاز ۱، به فیلم جعفر پناهی امتیاز ۲/۵ و به فیلم «دختران خورشید» امتیاز ۱ را دادند.

آنتوان دالین (Anton dolin) منتقد روسی از نشریه آنلاین مدیوزا به فیلم‌های «همه می دانند» و «سه رخ» به ترتیب ۲ و ۳ امتیاز داد. همچنین به نظر این ژورنالیست فیلم «دختران خورشید» با امتیاز ۱ در رده آثار سینمایی ضعیف قرار می‌گیرد.

جاستین چانگ (Justin chang) از روزنامه لس انجلس تایمز به فیلم اصغر فرهادی امتیاز ۲، به فیلم جعفر پناهی امتیاز ۳ و به فیلم «دختران خورشید» ۱ امتیاز داد.

در مجموع به نظر منتقدان سینمایی در نشریات بین‌المللی، فیلم «سه رخ» ساخته جعفر پناهی با ارزش‌تر از فیلم فرهادی است و فیلم «دختران خورشید» در دسته بندی آثار ضعیف جای می‌گیرد.

جدول امتیاز منتقدان به فیلم های ایرانی در جشنواره کن ۲۰۱۸

گفتنی است، نشریه دی سایت (Die Zeit) هفته‌نامه بسیار معتبر آلمانی که از سال ۱۹۴۶در شهر هامبورگ به چاپ می‌رسد و در کشورهای اروپایی، آسیایی و ایالات متحده امریکا نمایندگی دارد.

لیبراسیون (Libé) روزنامه فرانسوی که در سال ۱۹۷۳ بنیان‌گذاری شد.

ماهنامه فیلم سایت اَند ساوند (Sight & Sound) سال ۱۹۳۳ تأسیس شد و توسط موسسه فیلم بریتانیا (BFI) منتشر می‌شود.

مجله المن (ellemen) در شهر هنگ کنگ، کشور چین منتشر شده که به سبک زندگی و استایل مردان، اخبار هنری و مکان های گردشگری می ‌پردازد.

بانکوک پست (Bangkok post) دومین روزنامه قدیمی کشور تایلند که به زبان انگلیسی از سال ۱۹۴۶ منتشر شده است.

دیلی تلگراف (the daily telegraph) روزنامه ملی انگلستان از سال ۱۸۵۵ منتشر شده و تیترهای آن مشهور است.

لس‌انجلس تایمز (los angeles times) روزنامه‌ای که از سال ۱۸۸۱ در کالیفرنیا چاپ می‌شود.

پوزیتیف (Positif) ماهنامه فیلم در شهر پاریس که از سال ۱۹۵۲ به چاپ می‌رسد و رقیب اصلی نشریه «کایه دو سینما» است.

کانال رادیو «فرهنگ فرانسه» (france culture) از سال ۱۹۶۳ آغاز بکار کرد و هم اکنون در سراسر کشور فرانسه پخش می‌شود و به صورت آنلاین قابل دسترس است.

مدیوزا (meduza) نشریه آنلاین معتبری که به زبان روسی و انگلیسی منتشر می ‌شود.