به گزارش پایگاه خبری سینمابین به نقل از روزنامه جوان، مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی ۹۶ به زودی از سوی یکی از شرکت‌های فعال در شبکه نمایش خانگی در قالب لوح‌ فشرده توزیع خواهد شد، این در حالی است که مدیرگروه کودک شبکه۲ سیما می‌گوید شبکه۲ سیما توافقی برای پخش این برنامه تلویزیونی از شبکه نمایش خانگی نداشته است.

کلاه قرمزی ۹۶ قرار بود نوروز امسال از شبکه۲ سیما پخش شود که به دلیل اختلاف مالی میان عوامل تولید و سازمان صداوسیما فرصت پخش از تلویزیون را از دست داد.

از اواخر سال گذشته بود که خبر اختلاف مالی میان تهیه‌کننده کلاه قرمزی و مدیران صداوسیما منتشر شد. علت اصلی اختلاف مالی مبلغی بود که شبکه پخش کلاه قرمزی به تیم تولید پیشنهاد داده بود. محمدرضا جعفری‌جلوه، مدیر شبکه۲ سیما در مصاحبه‌ای عوامل تولید کلاه قرمزی را به «زیاده‌خواهی بی‌وقفه» متهم کرد که مانع از تحقق وعده پخش کلاه قرمزی شد. در عوض نیز حمید مدرسی، تهیه‌کننده کلاه قرمزی در یادداشتی که به رسانه‌ها داد واکنش تندی به اظهارات جعفری‌جلوه داشت و نوشت: «جناب آقای جعفری‌جلوه مدیر محترم شبکه۲ سیما، ما خودمان شخصیت محبوب این مجموعه جیگر را درست کرده‌ایم، لطفاً ما را جیگر فرض نکنید.» با لغو پخش کلاه قرمزی ۹۶، شبکه۲ سیما گلچینی از برنامه‌های سال‌های قبل کلاه قرمزی را برای نوروز آماده کرد. در آن زمان پیش‌بینی می‌شد که مشکل پخش کلاه قرمزی موقتی است و حتی برخی از رسانه‌ها از جمله «جوان» این احتمال را مطرح کرده بودند که «کلاه قرمزی» در صورت رفع مشکل مالی‌اش در ماه مبارک رمضان پخش شود که این اتفاق گویا به نحو دیگری در حال رخ دادن است.

مجموعه کلاه قرمزی محبوب‌ترین برنامه تلویزیونی سال‌های اخیر تلویزیون که قرار بود نوروز امسال سری جدید آن با عنوان «کلاه قرمزی۹۶» پخش شود، بعد از چند ماه معطلی و بلاتکلیفی از شبکه نمایش خانگی سردرآورد. یکی از شرکت‌های فعال در زمینه انتشار آثار صوتی و تصویری در شبکه نمایش خانگی با انتشار تیزر برنامه کلاه قرمزی در فضای مجازی این وعده را داده است که به زودی مجموعه نوروزی کلاه قرمزی را در شبکه نمایش خانگی عرضه خواهد کرد. این مؤسسه از انتشار مجموعه کلاه قرمزی با عنوان اتفاق ویژه تابستانی نام برده است.

آذرمیدخت آذرهوش، مدیرگروه کودک و نوجوان شبکه۲ سیما در گفت‌و‌گو با «جوان» با تأکید بر اینکه رایت برنامه تلویزیونی کلاه قرمزی برای صداوسیما است، احتمال توافق میان شبکه۲ سیما و پخش‌کننده شبکه نمایش خانگی را برای پخش این مجموعه رد کرد.

آذرهوش البته اظهارنظر بیشتر درباره جزئیات پخش کلاه قرمزی در شبکه نمایش خانگی و توافق احتمالی در سطحی بالاتر از شبکه۲ سیما را منوط به کسب اطلاعات بیشتر کرد. انتقال مجموعه کلاه قرمزی از تلویزیون به فضای شبکه نمایش خانگی را می‌توان در ادامه کوچ برنامه‌سازان موفق تلویزیون به شبکه نمایش خانگی دانست. پیش از این نیز چند تن از کارگردانان مجموعه‌های تلویزیونی زمانی که نتوانستند با صداوسیما برای تولید آثار جدید به توافق برسند، با قطع همکاری با تلویزیون سر از شبکه نمایش خانگی درآوردند. اما این نخستین بار است که برنامه‌ای تلویزیونی از صداوسیما منفک شده و به جای پخش از تلویزیون از طریق شبکه نمایش خانگی و به صورت لوح فشرده پخش می‌شود. مجموعه کلاه قرمزی پیش از این هم در شبکه نمایش خانگی حضور داشت، ولی نه مجموعه‌ای که برای تلویزیون ساخته شده باشد بلکه مجموعه‌های مختص پخش در شبکه نمایش خانگی که همگی با یک تیم تولید ساخته شده‌اند. اینکه کلاه قرمزی بار دیگر به شبکه نمایش خانگی آمده باشد، موضوع عجیبی نیست اما اینکه برنامه نوروزی کلاه قرمزی که برای تلویزیون تولید شده و قاعدتاً مالکیت آن نیز با صداوسیماست به شبکه نمایش خانگی آمده، سؤال‌برانگیز شده است.

از سوی دیگر برنامه کلاه قرمزی ۹۶ کاملاً فضای نوروزی دارد و انتشار آن در فصل تابستان ریسکی است که قاعدتاً بر اساس تکیه بر نام برند کلاه قرمزی انجام شده است. در آگهی انتشار مجموعه کلاه قرمزی به پخش همزمان این مجموعه از طریق سایتی اینترنتی نیز اشاره شده است.