مدیر انجمن سینمای جوانان ایران در خراسان رضوی:

امیدواریم دبیرخانه «سیمرغ سینمای خراسان» دائمی شود

امیدواریم دبیرخانه «سیمرغ سینمای خراسان» دائمی شود

نسرین شاه‌محمدی دبیر بخش «سیمرغ سینمای خراسان» در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در گفت‌وگویی اختصاصی با پایگاه خبری سینمابین اظهار داشت: ۷ فیلم بلند داستانی و ۲۹ فیلم کوتاه در بخش سیمرغ سینمای خراسان اکران می شوند. ۴ جلسه نقد و بررسی فیلم های بخش سیمرغ سینمای خراسان برگزار می شود.

وی افزود: همچنین ۴ کارگاه آموزشی (ورک‌شاپ) با حضور اساتید و سینماگران برجسته همچون فرزاد موتمن، غلامرضا آزادی، دکتر الستی و آقای گذرآبادی برای علاقه مندان دایر می شود. همچنین نمایشگاه عکسی از پشت صحنه فیلم های جشنواره در محل انجمن سینمای جوانان ایران برپا خواهد شد.

شاه‌محمدی بیان کرد: خواستار دائمی شدن دبیرخانه بخش «سیمرغ سینمای خراسان» از دکتر تحفه‌گر دبیر جشنواره فیلم فجر مشهد هستیم و امیدواریم این امر محقق شود تا در سال های آتی این بخش با قوت بیشتری برگزار شود.

دبیر بخش «سیمرغ سینمای خراسان» جشنواره فیلم فجر بیان کرد: به منظور بررسی و حل مشکلات دفاتر فیلمسازی در مشهد از آنها دعوت کردیم تا در همایشی مسائل‌شان را مطرح کنند.

مدیر انجمن سینمای جوانان در استان خراسان رضوی تاکید کرد: تلاش کردیم دوره های کارگاهی فیلمسازی برای هنرجویان‌ برگزار شود. امسال ۳ کارگاه کارگردانی مستند، داستانی و تجربه‌گرا در بازه زمانی ۷ ماهه در حال برگزاری است.

دبیر بخش «سیمرغ سینمای خراسان» جشنواره فیلم فجر با اشاره به موفقیت‌های فیلمسازان خراسانی عنوان کرد: فیلم‌های کوتاه «بریسبال» ساخته ریحانه مرتضایی‌نیا و فیلم «تدوام» به کارگردانی امیرحسین صدیق در جشنواره های داخلی مورد توجه قرار گرفتند و از جشنواره های بین المللی جوایزی کسب کردند.

شاه‌محمدی اشاره کرد: در گذشته فیلمسازان خراسانی برای دریافت پروانه ساخت و نمایش به اداره ارشاد تهران مراجعه می کردند. با مذاکراتی که انجام شد و در جهت تسهیل رفت‌وآمد فیلمسازان خراسانی و روند صدور مجوزها، شورایی با حضور اساتید در اداره ارشاد استان خراسان تشکیل شد تا پس از خوانش فیلمنامه ها مجوز ساخت اثر و سپس با تکمیل مراحل ساخت فیلم‌‌ها پروانه نمایش صادر شود.

نسرین شاه‌محمدی اظهار داشت: برنامه هایی از جمله جلسات نقد و بررسی فیلم‌های کوتاه و بلند، اکران فیلم های هنر و تجربه و جلسات «خانه فیلم» برای سینمای شهید اصغرزاده تعریف شد.

وی درباره راه‌اندازی «خانه فیلم» توضیح داد: برگزاری ورک‌شاپ های سینمایی با همدلی و همکفری گروه پیشکسوتان و جوانان در قالب «خانه فیلم» شکل می گیرد.

مدیر سینمای جوانان ایران در خراسان رضوی مطرح کرد: ۵ دفتر زیر مجموعه سینمای جوان در شهرستان های استان همچون گناباد، نیشابور، سبزوار و تربیت حیدریه بسیار فعال بوده و در کل ایران دفاتر سینمای جوان در خراسان سرآمد هستند.

وی ادامه داد: به تازگی ۱۲ نمایندگی در شهرستان های خراسان رضوی راه اندازی شده تا عدالت فرهنگی در زمینه آموزش سینما برقرار شود و استعدادیابی صورت گیرد.