دنیای دیجیتال بدون مرز و محدودیت است. دولت‌ها روی کره خاکی سفت و سخت خطوطی را به عنوان مرز مشخص می‌کنند، اما این خطوط در دنیای مجازی وجود ندارند. در این فضا قوانین نا نوشته بر اساس عقل و وجدان بشر حاکم است و مردم با هر نژاد و مسلکی در حال گفتگو و تعامل هستند. آزادی تبادل اطلاعات مزیتی است که در دنیای واقعی دست یافتنی نیست و همین برتری مردم را برای حضور در دنیای دیجیتال ترغیب می کند.

دولت‌ها نمی توانند به دنیای دیجیتال وارد شده و مانع گفتمان در این جامعه جهانی شوند. چراکه ماهیت فضای مجازی اینچنین است و اگر امروز یک پیام‌رسان یا شبکه اجتماعی فیلتر شود قطعا فردا ابزاری دیگری جایگزین خواهد شد. این آزمون و خطاها به جز اتلاف هزینه و زمان حاصلی ندارند.

مسئولین سال‌ها قبل بایستی شرایطی فراهم می‌کردند تا شرکت‌های فناوری اطلاعات طی یک پروسه برنامه‌ریزی شده محصولاتی را به کاربران ایرانی برای ورود به دنیای دیجیتال معرفی کنند. اینکه یک شبه چند پیام‌رسان بومی جایگزین تلگرام معرفی می‌شود که در زمینه امنیت امتحان پس نداده‌اند و ظرفیت پذیرش دیتای مبادله‌ای بین حداقل ۴۰ میلیون کاربر را ندارند، نتیجه‌ آن شکست تجاری چند شرکت فناوری و افزایش فاصله بین مردم و مسئولین خواهد بود.