به گزارش پایگاه خبری سینمابین، ۲۸ آذرماه سال گذشته اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی در محل سالن اجلاس سران با حضور رئیس جمهور برگزار شد. در این جلسه حسن روحانی گفت: وزیر ارتباطات (آذری جهرمی) قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نرود.

چند رو بعد در یازدهم دی ماه سال ۱۳۹۶ آذری جهرمی در واکنش به خبر مسدودسازی دائمی تلگرام در توییتر نوشت : خبرهایی که درباره فیلترینگ دائمی شبکه های اجتماعی مطرح می‌شود صحت ندارد و به نظر می رسد هدف آنها ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و ایجاد بدبینی عمومی است.

امیر خوراکیان معاون مرکز ملی فضای مجازی در روز ششم اردیبهشت‌ماه امسال بیان کرد: تلاش می کنیم پس از فیلتر شدن تلگرام امکان دور زدن فیلترینگ فراهم نشود.

موضع گیری خوراکیان نشان داد برای مسدودسازی این پیام‌رسان قطعی و از قبل توافق شده است.

همچنین بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چند ماه اخیر به دفعات اعلام کردند تلگرام به زودی در پایان فروردین یا ابتدای اردیبهشت‌ماه مسدود می‌شود. به عنوان نمونه سید جواد ابطحی نماینده مجلس شورای اسلامی ۲۱ فروردین ماه امسال عنوان کرد: تلگرام فیلتر می‌شود.

اما وزیر ارتباطات مرتبا این موضوع را از دی ماه سال گذشته تا پیش از دستور مسدودسازی تکذیب کرده و تکرار می‌کرد ما هیچ اطلاعی از این تصمیم نداریم و زمان آن مشخص نیست.

مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۷ در توییتر می‌نویسد: در جلسه با آذری جهرمی وزیر ارتباطات در کمیسیون مشترک امنیت و اقتصادی درباره پیام رسانها مطرح شد؛ به طور قطع با توجه به ابعاد خسارات استقرار استفاده از تلگرام در آینده نزدیک کمتر از ۲۰ روز تلگرام فیلتر خواهد شد.

این خبر از سوی نماینده مجلس قابل تامل است، جلسه مشترک با وزیر ارتباطات نشان می دهد آذری جهرمی برخلاف گفته‌هایش در جریان حتی زمان دقیق فیلترینگ هم بوده تا جایی که دقیقا دهم اردیبهشت‌ماه همزمان با فیلترینگ تلگرام مصادف با ۲۰ روز آینده‌ای است که مجتبی ذوالنور مدعی بود دستور مسدودسازی این پیام‌رسان صادر می شود.

پرو‌ژه توقف فعالیت کانال‌های مرتبط با کارمندان دولت، رییس جمهور و سایر نهادها در اواخر فرودین ماه ۱۳۹۷ شروع می شود.

دوم اردیبهشت‌ماه سال جاری اکانت کاربری حسن روحانی در مورد محدودسازی استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی این مطلب را منتشر می‌کند:

رفع انحصار و کمک به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست. مردم حق انتخاب دارند و می توانند توامان در شبکه‌های مختلف اجتماعی فعالیت داشته باشند. دولت دوازدهم از فضای مجازی و امکان دسترسی و برقراری ارتباط مردم حراست خواهد کرد.

برخلاف وعده‌های رییس جمهور دوشنبه دهم اردیبهشت‌ماه اعلام شد، مطابق دستور قضایی از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف­اند از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند. متذکر می­گردد اعمال مسدودسازی باید بنحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

با خلف وعده حسن روحانی، دست آقای وزیر روی دکمه فیلترینگ رفت و زیرمجموعه وزارت ارتباطات دستور مسدودسازی را عملی کردند.

همچنین افشا شد وزیر ارتباطات که دی ماه گذشته، خبر فیلترینگ دائمی تلگرام را اساسا در جهت نارضایتی‌های اجتماعی می دانست، بنا به اعلام روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر (۸ اردیبهشت‌) آذری جهرمی در نشستی با شاخه جوانان احزاب اصولگرا و اصلاح‌طلب این حزب موافقت خود با فیلتر تلگرام را اعلام کرده است.

اسناد فیلترینگ تلگرام اسناد فیلترینگ تلگرام