به گزارش پایگاه خبری سینمابین به نقل از فارس، «عبدالرضا اکبری» بازیگر سریال در حال پخش «آنام» به کارگردانی جواد افشار، گفت: یکی از ویژگی‌هایی که متن این سریال داشت، چندین داستان به هم پیوسته و قصه آدم‌هایی بود که هر کدام در جایی به همدیگر می‌رسند و این موضوع به خوبی در هم تنیده شده است. «آنام» در درجه اول قصه مناسبی داشت که همان زمان که آنرا خواندم دوستش داشتم.

* «آنام» مخاطب را دلزده نمی‌کند

وی ادامه داد: این سریال داستانی یک سویه، یکنواخت و یکرویه ندارد که مخاطب را خسته و دلزده کند و اینها به جنبه‌های پر از ابهام کار کمک می‌کند. در این بین مسائلی برای مخاطب کشف می‌شود و آفرینش این لحظه‌ها برای یک مجموعه تلویزیونی که باید مخاطب خود را حفظ کند، بسیار مهم است.

بازیگر سریال «معمای شاه» با اشاره به داستان پردازی در سریال‌های تلویزیونی بیان داشت: اصولا داستان پردازی در سریال‌ها کمتر دیده می‌شود. این در حالی است که ادبیات ما به قصه پردازی توجه بسیاری و تاکید فراوانی دارد. وقتی یک کار قصه نداشته باشد  و بر پایه بداهه پیش رود، ‌بالاخره در جایی تاثیرگذاری خود را از دست خواهد داد.

وی ادامه داد: گروه تولید «آنام» مجموعه گروه بسیار حرفه‌ای، با سابقه و قدیمی هستند که همکاری با آنها یکی از افتخارات من به شمار می‌رود. آقای افشار که یکی از کارگردان‌های با اخلاق، کاردان و کاربلد است و دست هنرپیشه را آزاد می‌گذارد و کیفیت و کمیت توامان با هم در کارهایش دیده می‌شود.

* دوست نداشتم نقش گذشته «امید» را بازی کنم

اکبری درباره نقش (امید ثروتیان) که در این سریال ایفا کرده است و همچنین بازیگری که در بخش گذشته نقش او را بازی کرده، گفت: همانطور که می‌دانید در ابتدا تصویربرداری سریال را با بخش گذشته آغاز کردند که در شهرستان کلیبر مقابل دوربین رفت. به این دلیل که فاصله زمانی زیادی از زمان گذشته تا حال داشتیم دوست نداشتم در نقش گذشته امید حاضر شوم.

این بازیگر ادامه داد: زمانی که بازیگری را آغاز کردم چنین چیزی را نمی‌پسندیدم و بارها به همکارانم که در قالب یک شخصیت در دو برهه از زمان بازی می‌کردند می‌گفتم که این کار را نکنید، چراکه معتقدم نتیجه خوبی را از این کار نخواهند گرفت. نقش امید در لحظه‌های مختلف عکس العمل‌های مختلف دارد و از همین رو برایم جذابیت داشت.

وی در ادامه بیان داشت: گریم ما در این سالهای اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشته است، ‌اما نکته‌ای که وجود دارد این است که فرصت کافی برای بازیگر وجود ندارد تا بتواند تمامی رفتار و حرکت‌های بازیگری که نقش جوانی یا میانسالی‌اش را ایفا کرده را در نظر بگیرد و آنها را آنالیز کند. به خصوص اگر این کار برای تلویزیون باشد این فرصت کمتر می‌شود، در نهایت آنچه حاصل می‌شود عدم باورپذیری هر دو نقش برای مخاطب است.

* تاکید حواد افشار روی شباهت بازیگران در دو فصل زمانی

اکبری همچنین افزود:‌ زمانی که بازیم شروع شد، تصاویر و عکس‌های بازیگری که در گذشته نقش امید را بازی کرده بود را دیدم و نوع ایستادن و برخی رفتارهایش را متوجه شدم. فرصت نشد تا از نزدیک شاهد بازی او باشم و موضوع را به عهده کارگردان که روی داستان اشراف دارد، گذاشتم. اما این را هم می‌دانستم که جواد افشار تاکید داشت که شباهت‌ها به درستی دربیاید. بخش‌های گذشته را بازیگران بومی کلیبر، آذربایجان و تبریز بازی کردند که اتفاقا  بازیگران قوی هستند و اینکه تصاویر هم به زیبایی به تصویر کشیده شده است.

بازیگر سریال «شیوع» با اشاره به پیچیدگی‌هایی که در متن این سریال وجود دارد، گفت: هر چقدر که قصه جلوتر می‌رود ممکن است مخاطب بتواند بخش‌هایی را حدس بزند اما باز هم سوال پشت سوال برایش ایجاد شده و این یکی از جذابیت‌ها و ویژگی‌های سریال است. اگر سوال اول هم برایش باز شود، سوال‌های بعدی در ذهنش شکل می‌گیرد و با موضوع جدیدتری روبرو می‌شود چراکه آدم‌ها هر کدام قصه خودشان را دارند و هر فردی که وارد این قصه می‌شود هر کدام با گذشته خود مسئله دارند و بار سنگینی را با خود حمل می‌کنند.

این بازیگر افزود: ما همچنان مشغول تصویربرداری هستیم آنهم به حفظ راکوردی که مربوط به فصل تابستان و گرما است و همین موضوع سختی کار ما را دو چندان می‌کند.

وی با اشاره به گلایه‌ای از مسئولان شبکه سه سیما نیز بیان داشت: فکرش را بکنید گروهی در این مدت طولانی با سختی‌هایی که برایتان مثال زدم کار می‌کنند و دوست دارند تا لااقل تلویزیون برای زحمت‌های آنها ارزش قائل باشد، اما متاسفانه مسئولین شبکه به یکباره تیتراژ ابتدا و انتهای سریال را حذف می‌کنند و دلیلشان هم کمبود زمان است!

* پخش نامنظم به کلیت کار آسیب می‌زند

این بازیگر در ادامه افزود: حرفم این است که چرا از بقیه برنامه‌ها که بیننده ندارد، کم نمی‌کنند؟ فقط باید سریال ما حذف شود؟! یا حتی تکرار این سریال یکی در میان پخش می‌شود و همین نامنظم بودن به کلیت کار ضربه می‌زند. تیتراژ،‌ هویت و شناسنامه یک اثر محسوب می‌شود و صدا و سیما به بچه (محصول خود) ضربه می‌زند.

بازیگر سریال «دلنوازان» با اشاره به حذف برخی سکانس‌ها گفت: بخش‌هایی وجود داشت که متاسفانه حذف شد. بالاخره متن این سریال قبل از کلید خوردن، خوانده و تائید شده است و اینکه الان و در زمان پخش بیایند اینها را حذف کنند یک نوع بی احترامی است.

اکبری در پایان گفت: امسال دو اثر نمایشی بازی کردم که حضورم در هر دوی این کارها به همت پسرهایم بود و آنها مرا به فضای سالهای گذشته که در تئاتر بازی می‌کردم بردند.

سریال ۶۰ قسمتی «آنام» به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی اسماعیل عفیفه هر شب از شبکه سه سیما پخش می‌شود.