به گزارش پایگاه خبری سینمابین به نقل از مهر، مهدی روشن روان مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما درباره حذف تیتراژ سریال «آنام» که پنجشنبه شب در پخش اتفاق افتاده بود، بیان کرد: قسمت جدید سریال «آنام» که پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه پخش شد به دلیل کنداکتور که فشرده شده بود بدون تیتراژ و خلاصه قسمت های سریال روی آنتن رفت.

وی ادامه داد: کنداکتور پخش در پنجشنبه ۱۲ بهمن فشرده بود و باعث شد تیتراژ و خلاصه قسمت های سریال حذف شوند وگرنه هیچ سکانسی از خود سریال و قصه حذف نشده است. حتی خود من تا ساعتی مانده به پخش منتظر رسیدن قسمت جدید سریال بودم و برای آن پیگیری می کردم.

روشن روان اظهار کرد: فقط همانطور که گفته شد تیتراژ اول و آخر سریال و خلاصه قسمت های آن پخش نشد که آن هم به دلیل فشردگی کنداکتور بوده است ولی در تکرارهای بعدی سریال همه اینها پخش شدند. چنین اتفاقی پیش از این هم رخ داده است که تیتراژ سریال یا برنامه ای در فشردگی زمانی و رسیدن به بخش خبری و… حذف شود. ضمن اینکه امکان دارد صحنه هایی به صلاح شبکه یا سازمان حذف شود و این امری عادی و طبیعی است.

پیش از اظهارات مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما جواد افشار کارگردان سریال «آنام» در باره دلیل پخش نشدن تیتراژهای آغازین و پایانی سریال «آنام» در  ۱۲ بهمن و اینکه آیا مشکل فنی داشته است، بیان کرد: سریال «آنام» حدود یک هفته است که از شبکه سه پخش می شود و در این مدت تیتراژ آن هیچ مشکلی نداشته است اما شب گذشته سریال برای اولین بار در تاریخ پخش، بدون تیتراژ شروع و پایان پخش شد.

وی درباره چرایی این موضوع عنوان کرد: تهیه کننده سریال پیگیر این موضوع است اما این اتفاق بی سابقه بود و من متاسف هستم برای کسانیکه در پخش تلویزیون تصمیم می گیرند بخصوص پخش شبکه سه که شبکه جوان تلویزیون است و باید حساسیت زیادی روی آن باشد نه اینکه افراد بدون حس مسئولیت پذیری چنین کاری را انجام دهند و پاسخگو هم نباشند.

افشار اظهار کرد: این اقدام بی احترامی به ساحت هنری یک اثر  است و از همه مهمتر توهین به مخاطب است، مخاطبی که می خواهد بداند سریالی که پخش می شود ساخته کیست و عوامل و دست اندرکاران و بازیگرانش چه کسانی هستند.

وی اضافه کرد: مسئولان این اقدام باید از این حرکت خود عذرخواهی کنند چون باعث رنجش و آزرده خاطری بیش از چند صد نفر شدند که در این سریال ۶۰ قسمتی جلوی دوربین و پشت دوربین زحمت کشیدند و یا باعث حذف ترانه احسان خواجه امیری شدند. حتی برخی سکانس هایی که مورد تایید مشاور مجموعه جناب آقای مهدی ارگانی بوده است بدون اطلاع ما سانسور و حذف می شود.

کارگردان سریال «آنام» درباره اهمیت سریال های نمایشی بیان کرد: وقتی مدیران ارشد تلویزیون و حتی جناب عبدالعلی علی عسکری رییس سازمان اعلام می کند مهمترین بخش فعالیت های رسانه ملی سریال های نمایشی است، پس باید سوال شود چه کسانیبه هر دلیلی چنین تصمیم غلطی می گیرند.

افشار در پایان گفت: وقتی چنین اتفاقی می افتد کمترین کار این است که مسئول پخش زنگ بزند و قبل از هر اتفاقی اجازه بگیرد و یا حداقل بعد از آن عذرخواهی کند چرا که تیتراژ، شناسنامه و هویت یک اثر است.