به گزارش پایگاه خبری سینمابین، شب گذشته هیات داوران سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر اسامی نامزدهای جوایز را اعلام کردند.

نظر ویژه داوران به فیلم‌های «دارکوب»، «کامیون» و «سرو زیر آب»

نامزدی «دارکوب»‌ به کارگردانی بهروز شعیبی  در ۱۰ رشته نشان دهنده علاقه هیات داوران جشنواره به این اثر برخلاف استقبال اندک مردم و عدم توجه منتقدین به این فیلم است. آنقدر «دارکوب» در نظر داوران ویژه هست که شاید در معرفی برگزیدگان جوایز هم مشاهده شود. همچنین فیلم های «کامیون» و «سرو زیرآب»‌ که از نگاه داوران جزء بهترین های امسال بودند به مذاق منتقدان سینما و مردم خوش نیامده و آثاری کم ارزش جلوه می کند.

نامزدی دو بازیگر یک فیلم در بخش بهترین نقش اول زن

انتخاب عجیب داوران جشنواره برای اعلام نام «سارا بهرامی» و «مهناز افشار» به عنوان بازیگران فیلم «دارکوب» در جمع نامزدهای رشته بهترین بازیگر نقش اول زن از نکات جالب این دوره از جشنواره بود.

یک گل ملی و یک نامزدی جشنواره دستاورد پژمان جمشیدی

پژمان جمشیدی در کمال ناباوری اهالی رسانه به عنوان نامزد جایزه بهترین نقش مکمل مرد برای بازی در فیلم «سوء تفاهم» معرفی شد که البته با خنده حاضرین نشست خبری هیات داوران همراه بود. جمشیدی در این چند سال با اندک تجربیاتی در عرصه تلویزیون، تئاتر و سینما، از دیدگاه داوران حتی مستحق دریافت جایزه جشنواره فیلم فجر است.

هیات داوران عاشق بازیگران «عرق سرد» هستند

تمام بازیگران فیلم «عرق سرد» موفق به نامزدی در رشته بازیگری شدند. هدی زین‌العابدین، سحر دولتشاهی و لیلی رشیدی نامزد نقش مکمل زن و باران کوثری به عنوان نامزد بهترین نقش اول زن معرفی شدند همچنین امیر جدیدی به طور مشترک برای فیلم عرق سرد و تنگه ابوقریب نامزد جایزه نقش اول مرد شد. بدین ترتیب نامزدی بهترین نقش اول فیلم ها به عرق سرد رسید.

دستان خالی نعمت الله و لیلا حاتمی

حمید نعمت‌الله کارگردان فیلم «شعله ور» که در رشته کارگردانی همیشه مدعی است امسال به همراه لیلا حاتمی بازیگر فیلم «بمب، یک عاشقانه» از جشنواره دست خالی بر می گردند.

نادیده گرفتن دوستان مهدویان در فیلم لاتاری

ساعد سهیلی که بازیگر پرکار جشنواره برای هیچ کدام از فیلم‌هایش نامزد نشده است. شاید رفتار سعید سهیلی پدر این بازیگر و آتش زدن کارت خانه سینما بی تاثیر در این بی توجهی نباشد. از طرفی نقش آفرینی جواد عزتی و هادی حجازی‌فر، فیلمنامه و کارگردانی محمدحسین مهدویان در لاتاری با وجود استقبال تماشاگران و نگاه مثبت منتقدان از سمت هیات داوران دیده نشد.

نامزدی فیلم‌های دولتی و حذف جریان مستقل

شش فیلم «هایلایت»، «جشن دلتنگی»، «امیر»، «اتاق تاریک»، «کار کثیف» و «جاده قدیم» در هیچ رشته‌ای نامزد دریافت جوایز جشنواره نشدند و بیشتر نام آثار جریان مستقل سینمای ایران دیده می شود.