نسرین شاه‌محمدی دبیر بخش «سیمرغ سینمای خراسان» در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در گفت‌وگویی اختصاصی با پایگاه خبری سینمابین اظهار داشت: ۷ فیلم بلند داستانی و ۲۹ فیلم کوتاه در بخش سیمرغ سینمای خراسان اکران می شوند. ۴ جلسه نقد و بررسی فیلم های بخش سیمرغ سینمای خراسان برگزار می شود.

وی افزود: همچنین ۴ کارگاه آموزشی (ورک‌شاپ) با حضور اساتید و سینماگران برجسته همچون فرزاد موتمن، غلامرضا آزادی، دکتر الستی و آقای گذرآبادی برای علاقه مندان دایر می شود. همچنین نمایشگاه عکسی از پشت صحنه فیلم های جشنواره در محل انجمن سینمای جوانان ایران برپا خواهد شد.

شاه‌محمدی بیان کرد: خواستار دائمی شدن دبیرخانه بخش «سیمرغ سینمای خراسان» از دکتر تحفه‌گر دبیر جشنواره فیلم فجر مشهد هستیم و امیدواریم این امر محقق شود تا در سال های آتی این بخش با قوت بیشتری برگزار شود.

دبیر بخش «سیمرغ سینمای خراسان» جشنواره فیلم فجر بیان کرد: به منظور بررسی و حل مشکلات دفاتر فیلمسازی در مشهد از آنها دعوت کردیم تا در همایشی مسائل‌شان را مطرح کنند.

مدیر انجمن سینمای جوانان در استان خراسان رضوی تاکید کرد: تلاش کردیم دوره های کارگاهی فیلمسازی برای هنرجویان‌ برگزار شود. امسال ۳ کارگاه کارگردانی مستند، داستانی و تجربه‌گرا در بازه زمانی ۷ ماهه در حال برگزاری است.

دبیر بخش «سیمرغ سینمای خراسان» جشنواره فیلم فجر با اشاره به موفقیت‌های فیلمسازان خراسانی عنوان کرد: فیلم‌های کوتاه «بریسبال» ساخته ریحانه مرتضایی‌نیا و فیلم «تدوام» به کارگردانی امیرحسین صدیق در جشنواره های داخلی مورد توجه قرار گرفتند و از جشنواره های بین المللی جوایزی کسب کردند.

شاه‌محمدی اشاره کرد: در گذشته فیلمسازان خراسانی برای دریافت پروانه ساخت و نمایش به اداره ارشاد تهران مراجعه می کردند. با مذاکراتی که انجام شد و در جهت تسهیل رفت‌وآمد فیلمسازان خراسانی و روند صدور مجوزها، شورایی با حضور اساتید در اداره ارشاد استان خراسان تشکیل شد تا پس از خوانش فیلمنامه ها مجوز ساخت اثر و سپس با تکمیل مراحل ساخت فیلم‌‌ها پروانه نمایش صادر شود.

نسرین شاه‌محمدی اظهار داشت: برنامه هایی از جمله جلسات نقد و بررسی فیلم‌های کوتاه و بلند، اکران فیلم های هنر و تجربه و جلسات «خانه فیلم» برای سینمای شهید اصغرزاده تعریف شد.

وی درباره راه‌اندازی «خانه فیلم» توضیح داد: برگزاری ورک‌شاپ های سینمایی با همدلی و همکفری گروه پیشکسوتان و جوانان در قالب «خانه فیلم» شکل می گیرد.

مدیر سینمای جوانان ایران در خراسان رضوی مطرح کرد: ۵ دفتر زیر مجموعه سینمای جوان در شهرستان های استان همچون گناباد، نیشابور، سبزوار و تربیت حیدریه بسیار فعال بوده و در کل ایران دفاتر سینمای جوان در خراسان سرآمد هستند.

وی ادامه داد: به تازگی ۱۲ نمایندگی در شهرستان های خراسان رضوی راه اندازی شده تا عدالت فرهنگی در زمینه آموزش سینما برقرار شود و استعدادیابی صورت گیرد.