به گزارش پایگاه خبری سینمابین،فیلم سینمایی «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها روز یکشنبه ۲۹ مردادماه، ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می شود.

در خلاصه داستان فیلم «احتمال باران اسیدی»آمده است: منوچهر شصت سال سن دارد، او بازنشسته اداره دخانیات است. ولی از سر بیکاری همچنان هر روز به اداره می‌رود. مادرش تا زنده بود آرزو داشت ازدواجش را ببیند. در حالی که منوچهر حتی دوستی هم در زندگی نداشته، به جز خسرو…

شمس لنگرودی، مریم مقدم، پوریا رحیمی سام، ارسلان عبدالهی، عیسی حسینی، حبیب پور سیفی، پروین ملکی، امان رحیمی، سینوهه دانشمند، حسن حسینیان،رضا مهدوی، سام جابر انصاری، سعید پیامی پور، علی نادربیگی، نیلوفر سیاری، احمد ذبیحی و الهه بخشی بازیگران فیلم «احتمال باران اسیدی» هستند.

کارگردان سینمایی «احتمال باران اسیدی» درباره این فیلم در یادداشتی کوتاه می نویسد: همه چیز از یک تم مشترک شروع شد… زمانی که من و مریم مقدم از بزرگ‌ترین دغدغه ذهنی‌مان سخن گفتیم: «تنهایی و سرگشتگی انسان»… یک تم با لایه‌های بسیار، لایه‌هایی چون عشق، مرگ و جاودانگی… از «ویتسک» سخن گفتیم و سرگشتگی انسان در قالبی گروتسک تا «اسب تورین» و رنج و درماندگی بشر در فضایی سمبلیک… آنچه برای ما دغدغه بود روایتی ساده و مینی‌مال از این بزرگ‌ترین واقعیت دردناک بشر بود… واقعیتِ بی پشتوانگی… واقعیت منوچهر…کارمند بازنشسته‌ای که اینرسی سکون و تکرار، چشمش را بر زندگی بسته است و مهسا که سرگردان و در پی هیچ روزگار می‌گذراند و کاوه‌ای که سودای رفتن به مریخ را دارد…! روایتی که نگاه ناتورالیستی و گزنده را پس می‌زند و سعی می‌کند تاثیرگذار باشد بیش از آنکه آزاردهنده…«احتمال باران اسیدی» یک مینی‌مال شاعرانه است در بستر جامعه‌ای به بن‌بست رسیده… جامعه‌ای که سرب هوای تنفسش را بسته است، جامعه‌ای که مردمانش همواره در انتظار باران به سر می‌برند و نمی‌دانند که این باران اسیدی است…!

دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه (نگاه نو) در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم (هنر و تجربه) در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر، نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی فیلم اول، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، دریافت جایزه استعداد درخشان از نهمین دوره جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، دریافت جایزه بهترین فیلم در پنجمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در استرالیا و حضور در جشنواره‌های خارجی همچون گوتنبرگ، زوریخ، بمبئی، استکهلم و کلمبو از افتخارات فیلم «احتمال باران اسیدی» است.

بهتاش صناعی‌ها به همراه مریم مقدم فیلمنامه «احتمال باران اسیدی» نوشتند و روح‌الله برادری و سیمرا برادری تهیه‌کنندگان این فیلم هستند.

سینمایی «احتمال باران اسیدی» در سال ۹۳ تولید شد و در سانس‌های محدود گروه سینمایی هنر و تجربه اکران شد.