امیرحسین دبیرزاده در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری سینمابین در خصوص تاریخچه فعالیت این مجموعه بیان کرد: از سال ۱۳۷۴ ساخت این مجموعه آغاز شد و در روز ۱۳ آبان  ۱۳۷۷ با پنج سالن افتتاح گردید.

وی ادامه داد: در ابتدا قرار بود این مجموعه دارای ۷ سالن سینمایی باشد به این شکل که ۵ سالن در داخل یک سالن در قسمت بیرونی و همچنین یک سالن بر روی بام مجموعه به صورت روباز قرار گیرد که متاسفانه به جهت عدم حمایت دولتی این اتفاق رخ نداد اما این نوید را به شهروندان عزیز می‌دهیم که در آینده‌ای نزدیک ساخت سالن روباز مجموعه سینمایی سیمرغ را برای اولین بار در کشور کلید می زنیم.

مدیر مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد ابراز کرد: این مجموعه تا سال ۱۳۹۴ هیچگونه بازسازی نداشت، در آن سال‌ها تمامی کارکنان مجموعه از نظر مالی دچار مشکل بودند و ما برای ایجاد یک تغییر و تحول اساسی تنها دو راه پیش رو داشتیم، نخست آنکه مجموعه را به طور کامل تعطیل کنیم و این به معنای بیکاری حدود ۲۰۰ نفر بود و دوم آنکه با تمام مشکلات مالی تغییری در ظاهر و یا کیفیت این مجموعه بدهیم.

دبیرزاده افزود: خلاصه پس از دو ماه تفکر بسیار در این خصوص تصمیم بر آن شد که نمای بیرونی سینما و همچنین صندلی‌های سالن‌ها را تغییر دهیم و از شهریور سال ۹۴ به مدت ۶ ماه بدون حتی یک روز تعطیلی اولین بازسازی مجموعه سینمایی سیمرغ رقم خورد.

وی با اشاره به اینکه در بازسازی سال ۹۴، بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم، ادامه داد: علی رقم اینکه در این بازسازی تلوزیون شهری، نمای بیرونی، سالن انتظار و سرویس بهداشتی تغییر کرد اما این برای مخاطبین کافی نبود و انتظار تغییرات بیشتر و بهتری را از این مجموعه داشتند.

مدیر مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد تصریح کرد: در سال ۹۵ علی رقم تمام مشکلاتی که این مجموعه با بانک داشت تصمیم بر آن شد که تا پایان سال صبر کنیم و در نهایت در سال ۹۶ با شرکت معماری دکورتاپ صحبت شد و تمام این مشکلات را برای آنها بیان کردیم و خوشبختانه تمام شرایط پرداخت ما را پذیرفتند.

دبیرزاده افزود: در نهایت سینما از دوم اردیبهشت ماه ۹۶  به مدت دو ماه تعطیل شد و چند تیم به صورت شبانه روز مشغول فعالیت شدند.

وی با بیان این مطلب که در بازسازی دوم تمام سینما به طور کامل تغییر کرده است، متذکر شد: نماهای بیرونی را به طور کامل تغییر دادیم تا جایی که تنها برای یک نما ۸۰ تن سیمان مصرف شد، در قسمت ورودی نرده‌های استیل گذاشته شد، درب ورودی را برقی کردیم، کف سالن‌های ۱ تا ۳ تغییر داده شد، پرده‌های ۵ سالن و همچنین سیستم صوت، تصویر و گرمایش و سرمایشی با بهترین کیفیت موجود تغییر نمود.

مدیر مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد تاکید کرد: یکی دیگر از تغییرات این مجموعه این است که ما در حال حاضر تنها مجموعه سینمایی تمام هوشمند هستیم به طوری که از اتاق مدیریت و یا حتی با گوشی میتوانیم فیلم‌ها را به نمایش دربیاوریم و یا تمام چراغ‌های سالن ها را خاموش و روشن کنیم.


مجموعه سینمایی سیمرغ دومین سینمای بزرگ کشور

دبیرزاده با اشاره به اینکه مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد پس از پردیس سینمایی کوروش تهران، بیشترین ظرفیت مخاطب را دارد، افزود: در حال حاضر این مجموعه دارای هزار و ۲۶۴ صندلی است که در آینده برنامه گسترش آن را نیز داریم.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه تنها در محدوده قاسم آباد یک میلیون جمعیت دارد، پس از این تغییرات در سینما سیمرغ به طور حتم با افزایش دو برابری مخاطب روبرو خواهیم بود.

مدیر مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد یکی دیگر از عوامل موثر در جذب مخاطب را فضای اطراف سینما دانست و افزود: برای رفع فضاهای خالی اطراف این مجموعه نامه‌نگاری هایی با شهرداری صورت گرفت که قرار شد مالکین این زمین‌ها جهت ساخت فضای سبز اقدام کنند.

 ۱۳۸ ارگان به صورت نیمه بها می‌توانند از این مجموعه بهره‌مند شوند

دبیرزاده ضمن بیان این مطلب که فروش بلیت نیمه بها به صورت آنلاین نداریم افزود: ما تنها مجموعه ای هستیم که به ۱۳۸ ارگان بلیت نیمه بها ارائه می‌دهیم.

وی افزود: علاوه بر کارمندان ارگان ها، دانشگاهیان نیز می‌توانند از این تخفیفات بهره مند شوند و این حدود ۷۰ درصد از مخاطبان ما را اختصاص می‌دهد.

بدنبال ساخت یک مجموعه سینمایی جدید هستم

مدیر مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد عنوان کرد: در آینده ای نزدیک بزرگترین مجموعه سینمایی کشور را با ۱۰ سالن خواهیم ساخت.

دبیرزاده خاطر نشان کرد: با شهرداری صحبت هایی شده و در حال حاضر مشغول نقطه یابی جهت ساخت این مجموعه هستیم.

وی افزود: مکان دقیق این مجموعه هنوز مشخص نشده اما جهت سهولت رفت و آمد شهروندان در یکی از نقاط پرتردد شهر خواهد بود.

گفتنی است مدیر مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد در پایان جهت میزبانی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اعلام آمادگی کرد.